понеділок, 26 лютого 2018 р.

Солом'яні обереги

 
    Соломоплетіння – одне з найдавніших ремесел нашого краю. 

    На Яворівщині з соломи виготовляли бочки для зберігання зерна, хлібниці, килимки, капелюхи. 1939 року Петро Шкварок із Яворова отримав медаль на Віденській виставці за вироби з соломи і шувару. За даними видання «Przewodnikprzemyslowy», 1896 року в Яворові 215 сімей займалися плетінням із лози, рогози і соломи, 52 — виробляли мати з соломи. 

    Солома, солом’яні вироби — це вінець хліборобської праці, а павуки, за переказами, приносять новину, тому й виготовляли їх, щоб у такий спосіб сповістити про Різдво Христове. 
    Різдвяний павук — символічний оберіг, адже чітка гармонія його форм та руху покликані оберігати дім та його господаря. 
    Місцева майстриня Євгенія Цяпало розповідає: «Плетіння солом’яного павука у період Різдвяних свят — ремесло, яке передавалося з покоління в покоління. Традицію плетіння павука я перейняла у своєї тітки Занік Єви Григорівни, яка мене виховувала. В давнину нитки для плетіння пряли з льону на веретені. Починали виготовляти павука на свято Гната (2 січня) і зберігали протягом року. Вкінці року його спалювали і разом з ним згоряла негативна енергія в домі».











Немає коментарів:

Дописати коментар

СТЕЖИНА ДО ХРАМУ ДУШІ МАТЕРИНСЬКОЇ

       Мабуть, немає нічого дорожчого для людина, як рідний дім. Саме у рідній домівці черпаємо любов, добро, тепло і ніжність від найдорож...